Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
    Senior Member

Status

Domyślnie Alergie u dzieci

"Uczulenie na slonce
    U niektorych dzieci i doroslych pod wplywem promieni slonecznych pojawiaja sie na skorze charakterystyczne zmiany. Zwykle na twarzy, szyi, dekolcie widac czerwone plamy oraz roznej wielkosci bable – jak po oparzeniu pokrzywa. Skora swedzi, a drapanie nasila dolegliwosci. Taka reakcja moze pojawic sie:
    - W pelnym sloncu (juz kilka minut po wyjsciu na dwor). W cieniu objawy znikaja. Najsilniejsze sa podczas pierwszego kontaktu ze sloncem. Uporczywe dolegliwosci zmuszaja do przebywania w cieniu.
    - Pod wplywem lekow, np. aspiryny, sulfonamidow, antybiotykow z grupy tetracyklin, srodkow uspokajajacych (hydroxyzina), hormonow, a takze doustnych srodkow antykoncepcyjnych. Tego rodzaju reakcje moga tez byc wywolywane przez substancje zawarte w kosmetykach i srodkach pioracych.
    - Po kontakcie z roslinami, np. dziurawcem, selerem, ruta, pelargonia, petunia, chabrem, pasternakiem. Reakcje moze wywolac dotykanie tych roslin i przyjmowanie wyciagow z nich (preparaty ziolowe).
    Najbardziej skutecznym sposobem leczenia jest unikanie slonca oraz substancji lub roslin wywolujacych pokrzywki. Jesli zmiany na skorze sa uporczywe i bardzo nasilone, trzeba zasiegnac porady dermatologa. Warto pamietac, ze szczegolnym przypadkiem tej alergii jest takze uaktywnienie sie wirusa opryszczki pod wplywem slonca.

Skrzydlaty nieprzyjaciel
    Ugryzienie przez ose, pszczole lub szerszenia jest bardzo nieprzyjemne, a czasem niebezpieczne. Jad owadow zawiera wiele zwiazkow chemicznych (np. melittyne, apamine), ktore na jednych dzialaja jak alergeny, na innych – jak zwiazki toksyczne. Reakcja alergiczna ma najczesciej lagodna, miejscowa postac – po ukaszeniu pojawia sie bolesne zaczerwienienie, obrzek, rozlana pokrzywka, a potem swedzenie. Takie objawy wystepuja u 11–18% ugryzionych osob. Z ranki nalezy wyjac zadlo (najlepiej przy uzyciu pesetki), odessac jad, posmarowac ugryzione miejsce srodkiem przeciwswiadowym (np. Fenistilem w zelu, mascia Elocom) i przylozyc zimny oklad.

Grozne skutki uzadlen
    W rzadkich przypadkach po ukaszeniu przez owada moga wystapic gwaltowne i niebezpieczne powiklania w postaci wstrzasu anafilaktycznego. Objawia sie on spadkiem cisnienia, utrata przytomnosci, nudnosciami, wymiotami. Na szczescie taka reakcja zdarza sie bardzo rzadko.
    U malucha latwo nie zauwazyc pierwszego epizodu uzadlenia przez pszczole czy ose. Dopiero drugi moze spowodowac reakcje alergiczna w postaci wstrzasu anafilaktycznego. Wtedy wiadomo, ze dziecko jest silnie uczulone na jad tych owadow. Wbrew popularnym opiniom, ze najgorsze jest ugryzienie przez szerszenia, najbardziej niebezpieczny jest jad wydzielany przez osy i pszczoly.
    Niestety, nigdy nie wiadomo, jaka reakcje spowoduje uzadlenie przez owada. Nawet u dziecka, ktore dotychczas mialo tylko objawy miejscowe (obrzek, zaczerwienienie), moze wystapic wstrzas anafilaktyczny. Jesli tak silna reakcja juz sie kiedys pojawila, lekarz zaleci kupno specjalnego zestawu przeciwwstrzasowego (jednorazowa ampulkostrzykawka z epinefryna oraz leki przeciwhistamionowe i kortykosteroidy), ktory rodzice powinni zawsze miec przy sobie, by moc natychmiast udzielic maluchowi niezbednej pomocy. Zrobienie podskornego zastrzyku nie jest wcale trudne, a moze uratowac dziecku zycie.

Mozna odczulac
    Aby zabezpieczyc malucha przed wstrzasem anafilaktycznym, mozna przeprowadzic odczulanie. Najlepiej, jesli wiadomo po ugryzieniu jakiego owada wystapila tak silna reakcja. Jesli nie ma pewnosci, trzeba wykonac testy skorne lub z krwi i na ich podstawie okreslic, czy uczulenie powoduje jad pszczoly, osy lub szerszenia. Dopiero wtedy dobiera sie szczepionke. U prawie 95% osob jest ona skuteczna i w pelni zabezpiecza przed ewentualnym wstrzasem. Pod warunkiem jednak, ze odczulanie stosuje sie na kilka miesiecy przed okresem poprzedzajacym sezon ukaszen. Aby bylo ono skuteczne, musi byc przeprowadzane systematycznie – przez 3–5 lat, w odstepach ustalonych przez lekarza.
    Zamiast odczulania mozna tez zapobiegawczo stosowac przez cale lato leki antyhistaminowe (np. Claritine, Loratydyne, Zyrtec). Ich regularne podawanie sprawi, ze reakcja na uzadlenie bedzie slabsza.

Najlepiej unikac
    Najwiecej os i pszczol jest w okolicy kwitnacych roslin miododajnych (rzepaku, koniczyny, lubinu, lucerny), w poblizu straganow z owocami i pasiek. Jesli dziecko bawi sie lub spaceruje po lesie czy lace, powinno miec ubranie zakrywajace cale cialo – niezbyt kolorowe, bo jaskrawe barwy przyciagaja owady. Zwabiaja je takze pachnace kosmetyki i proszki do prania oraz slodkie napoje, ciastka, owoce. Gdy dziecko je na dworze, trzeba uwazac, by nie polknelo osy lub pszczoly. Ugryzienia w okolicy jamy ustnej lub przelyku sa szczegolnie niebezpieczne.
    Maluchowi powyzej roku mozna podawac witamine B1 przez cale wakacje. Zmienia ona zapach potu na nielubiany przez owady. W domu (szczegolnie w sypialni) najlepiej rozpiac w oknach siatke.

Uciec przed pylkami
    Wczesna wiosna pyla drzewa, od polowy maja do polowy lipca – trawy, od polowy lipca do pazdziernika – chwasty. Uczulenie na pylki to jeden z najczestszych rodzajow alergii. Bardziej narazeni sa mieszkancy miast niz wsi, bo zanieczyszczenie srodowiska zwieksza ryzyko choroby.
    Dziecko uczulone na pylki ma wodnisty katar, czesto kicha, pociera zatkany, swedzacy nos. Charakterystyczne jest rowniez podraznienie i swedzenie oczu oraz przekrwienie i obrzek powiek. Pocieranie ich nasila dolegliwosci. Niektore dzieci w okresie pylenia miewaja stany podgoraczkowe, dlatego dawniej mowiono o goraczce siennej.
    Leczenie najlepiej rozpoczac na dwa tygodnie przed spodziewanym wystapieniem objawow. Podaje sie wowczas kortykosteroidy wziewne stosowane do nosa oraz inne leki zalecone wczesniej przez lekarza. Gdy wystapia dolegliwosci – srodki obkurczajace blone sluzowa nosa i leki przeciwhistaminowe. Dobre wyniki daje tez odczulanie. Trzeba je przeprowadzic na kilka miesiecy przed spodziewanym terminem pylen.
    Dzieci z tego typu alergia najlepiej czuja sie nad pelnym morzem, bo wiejacy od jego strony wiatr prawie nie zawiera pylkow. Jesli maluch jest uczulony na alergeny pojedynczych roslin, warto sledzic kalendarz pylen. Wowczas mozna go wyslac nad morze lub w gory, tam, gdzie termin pylenia jest opozniony – zazwyczaj o dwa tygodnie."
    [img]http://b3.lilypie.com/1jDNp2.png[/img]
    Co moze przyniesc nowy dzien?? Dla Ciebie raj a dla mnie smierc...

Junior Member

Status

Domyślnie

Czy według Was jest sens odczulać dziecko? Jesteśmy wszyscy w domu alergikami, synek też od małego bierze leki, nie wiem cyz to kwestia leków przepisanych przez lekarza ale jak musi je brać to widzę że jest taki rozbity, zmęczony bardziej, wszystkie tak usypiają?

Senior Member

Status

Domyślnie

Córcia dostała alergię po zmianie płynu. Co podać jej na złagodzenie? Przeglądam różne leki tutaj https://www.zaufane-apteki.pl/alergia-swedzenie-17/ ale nie wiem jak w przypadku dzieci. Chyba najlepsze będzie zwykłe wapno, co?

Junior Member

Status

Domyślnie

jest mnóstwo takich alergii obecnie

Senior Member

Status

Domyślnie

Warto też przeczytać sobie ten artykuł: http://sportzdrowie.com.pl/alergia-o...warto-wiedziec. Myślę, że możecie znaleźć tam wiele przydatnych informacji na temat alergii. To niestety jest problem wielu osób i należy o tym pamiętać. Najlepiej iść do lekarza i o wszystko dopytać osobiście.

Senior Member

Status

Domyślnie

Często trzeba brać na alergię różne sterydy. Oczywiście ja się tego bardzo obawiam. Trochę moje obawy rozwiał artykuł na http://www.totylkoastma.pl/bibliotek...przeciw,7.html . Ja jestem astmatykiem i boję się, że alergia mojego synka przerodzi się w astmę. Jak na razie jest on tylko uczulony na kota. I jak znajduje się w otoczeniu tego zwierzęcia zaczyna się strasznie dusić. Lekarz jak na razie mnie uspokaja, że nie ma się o co martwić. Że mały jeszcze z tego może wyrosnąć. Wiem, że niektórzy z alergi wyrastają. Moja siostra wyrosła z alergii na psa. Ale ona nigdy nie miała aż takich objawów.

Junior Member

Status

Domyślnie

sterydy zle działają i to bardzo

Senior Member

Status

Domyślnie

W przypadku mojego Tymka reakcja alergiczna objawiała się zaczerwieniona i pękającą skórą. Początkowo bałam się nawet, ze może to być azs, ale na szczęście pani dermatolog rozwiała moje wątpliwości. Za jej radą zdecydowałam się stosować u synka emolienty i to był strzał może nie w dziesiątkę, ale na pewno w dziewiątkę . Pani doktor dobrała właściwe kremy, dzięki którym skóra Tymka stała się bardziej nawilżona i natłuszczona. Możecie mi wierzyć lub nie, ale warto zajrzeć do tego artykułu - http://www.eloderm.pl/artykul/16,6-z...-u-dzieci.html

Senior Member

Status

Domyślnie

Nic

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia